Jak wyjść z zadłużenia?

Rozumiemy jak łatwo popaść w zatory płatnicze oraz jak trudno uzdrowić swoje finanse. Wciąż popularny mit „łatwych pieniędzy” w połączeniu z coraz to większymi potrzebami powodują, że łatwo można stracić kontrolę nad wydatkami i popaść w spiralę długów. Nieterminowe spłaty zobowiązań powodują ciągłe zwiększanie kwoty zadłużenia z tytułu narastających odsetek oraz dodatkowych kosztów związanych z obsługą długu.

Niezależnie od przyczyny problemów finansowych oraz zaawansowania zadłużenia, jedynym sposobem na odzyskanie spokoju jest współpraca z wierzycielem. Pozwól pomoc swoim finansom!

Jak to zrobić? Trzy proste zasady:

Po pierwsze: nie panikuj i nie unikaj kontaktu z wierzycielem. Udawanie, że nie ma problemu to najgorsze, co możesz teraz zrobić. Dług sam nie zniknie, dlatego zamiast chować głowę w piasek, zastanów się jak rozwiązać ten problem. Zacznij od przejrzenia wszystkich swoich wydatków i wygospodarowania kwoty, która pozwoli na cykliczne spłaty tytułem zadłużenia.

Po przeanalizowaniu dochodów i wydatków – skontaktuj się z wierzycielem. Pamiętaj, że porozumienie może zatrzymać naliczanie kosztów i odsetek karnych zwiększających kwotę zadłużenia. Wspólnie ustalcie wysokość miesięcznych spłat, które będą dostosowane do Twojej sytuacji finansowej.

Pamiętaj o comiesięcznych spłatach, uwzględniając je w planowaniu budżetu domowego. Bądź słowny i konsekwentny w swoim postanowieniu o spłacie zobowiązań. Trzymaj się ustalonego z wierzycielem harmonogramu spłat. W przypadku gdy przewidujesz przesunięcie czasowe w spłacie którejkolwiek raty – niezwłocznie poinformuj o tym osobę, która zajmuje się Twoja sprawą.